تجارت زمان

انواع ساعات ابتدائی:

در گذشته بشر برای دانستن وقت و ایام، با توجه به تجربه و دانش زمانه، ساعت هائی را اختراع کرده و مورد استفاده قرار داده است که مهم ترین آنها عبارت است از:

ساعت سایه ای:

مصریان قدیم ساعتی ساختند که به آن ساعت سایه ای می گفتند. این ساعت به گونه ای بود که سایه قطعه ای چوب عمودی برروی یک قطعه چوب افقی می افتاد و زمان را با ان اندازه می گرفتند.

ساعت آبی:

ساعت آبی نیز توسط مصریان اختراع شد. در این نوع ساعت، از جریان یک نواخت آب استفاده می شده، به این ترتیب که داخل ظرف مدرج سوراخ دار را با آب پر می کردند که آب قطره قطره از سوراخ کوچک می چکیده و با توجه به مقدار آب خروجی، زمان تا حدودی معلوم می شده است.

ساعت  شنی:

ساعت شنی یا ماسه ای: از دو حباب شیشه ای چسبیده به هم تشکیل می شده که میان آن، سوراخ باریکی برای رد شدن شن یا ماسه تعبیه می کردند تا شن ها بتدریج از حباب بالا به حباب پایین جمع شود. بعد ظرف را وارونه می کردند و همان عمل تکرار می شد. با معلوم شدن تعداد دفعات جابجا شده شن ها در حباب ها، حدود تقریبی زمان مشخص می گردید.

ساعت شمعی:

در این نوع ساعت، بدنه شمع مدرج می شد و با سوختن شمع و کوتاه شدن آن زمان را محاسبه می کردند.

ساعت آفتابی:

توالی فصل ها و تأثیر آن بر زندگی انسان ها از زمان های دور، دانش تقویم را به نیازی اصلی برای انسان در تمدن های بزرگ تبدیل کرد. موضوع اصلی تقویم سنجش و اندازه گیری زمان بود و در این میان دانستن مدت روز و داشتن زمان آن بسیار مهم می نمود. حضور خورشید در آسمان و تکرار روز و شب اندیشهٔ ساخت نخستین ابزار برای سنجش زمان را در انسان ایجاد کرد و به این ترتیب ساعت های آفتابی به عنوان اولین ساعت ها ساخته شد و با درک بهتر انسان از کارایی کرهٔ آسمانی پیشرفت بیشتری کرد. براساس نوشته های هرودوت قدمت این ساعت ها به 5000 سال قبل برمی گردد و او ساخت این ابزار را به سومری ها و کلدانی ها نسبت می دهد، اقوامی که در منطقهٔ بین النهرین می زیستند.

بر مبنای مدارک موجود نخستین کسی که به محاسبات نظری ساعت های آفتابی توجه کرد و باعث رواج آن ها شد، آنکسیماندر اهل ملطیه در قرن 6 پیش از میلاد بود. در این دوران بود که ساعت های آفتابی در نقاط مختلف امپراطوری یونان گسترش یافت. خارج از تمدن یونان، در حدود 340 سال پیش از میلاد ستاره شناسی کلدانی به نام بروسوس نخستین ساعت آفتابی کروی را طراحی کرد. در این ساعت آفتابی جذاب شاخص درون نیمکره ای واقع بود که علاوه بر نشان دادن زمان بر حسب یک تقسیم بندی 12 ساعتهٔ طول روز، بلندای سایه و نیز فصل ها را مشخص می کرد.

نخستین ساعت های آفتابی که شاید حتی پیش از این اقوام نیز بوده است، تنها گذر خورشید را از نصف النهار ناظر مشخص می کرد که همان ظهر شرعی است. سومری ها این ساعت را گسترش دادند و اولین نمونه ساعت های آفتابی عمودی را ساختند. در این ساعت ها که ساده ترین نوع ساعت های آفتابی است، یک شاخص عمودی سایه ای بر صفحه ای می اندازد که تقسیم بندی آن نشانگر ساعت های روز است.

ساعت آفتابی وسیله ای است که زمان را با استفاده از مکان خورشید در آسمان می سنجد. معمول ترین نوع ساعت آفتابی از میله ای ساخته شده است که روی صفحه ای قرار دارد و ساعت های شبانه روز روی صفحه نشانه گذاری شده اند. وقتی مکان خورشید در آسمان عوض می شود، مکان سایهٔ میله هم روی صفحه جابه جا می شود و ساعت را نشان می دهد.

ساعت آفتابی:

در ساعت خورشیدی، میله ای عمودی بر سطح افقی نصب می شده است که با اندازه گیری سایه آن میله، زمان معلوم می شده است.

ساعت های آفتابی در فرهنگ مردم:

در بیشتر شهرهای بزرگ این ساعت ها در میدان اصلی نصب می شد تا مردم ساعت را بدانند. نمونه های بسیاری از اولین ساعت های آفتابی تا امروز وجود دارد که با پیشرفت علم و دانش انسان در زمینهٔ ریاضیات، کامل تر و دقیق تر شده است و امروزه این ساعت ها به عنوان نمادی از تمدن هر سرزمین مورد توجه قرار می گیرند.

دقت ساعت های آفتابی:

بیشتر ساعت های آفتابی تزئینی برای عرض جغرافیایی 45 درجه طراحی می شوند. اگر بخواهیم چنین ساعت هایی را برای عرض های جغرافیایی دیگر به کار ببریم، باید صفحهٔ ساعت را کج کنیم تا محور ساعت (راستای میلهٔ ساعت) موازی با محور چرخش زمین قرار بگیرد و راستایش (در نیم کرهٔ شمالی) به سمت قطب شمال باشد. ساعت های آفتابی معمولی، زمان ظاهری خورشیدی را نشان می دهند. این زمان با زمانی که از ساعت می خوانیم کمی فرق دارد و در طول سال تا حدود 15 دقیقه جابه جا می شود. این ساعت ها تنها 4 روز در طول سال با ساعت های مکانیکی مطابقت دارند (16 آوریل، 14 ژوئن، 2 سپتامبر و 25 دسامبر). این پدیده به این خاطر است که راستای محور چرخش زمین به دور خود کاملاً ثابت نیست و زمین هنگام چرخش به دور خود کمی تاب می خورد. ساعت های آفتابی دقیق همیشه جدول یا نموداری در کنار خود دارند که این اختلاف زمان را در ماه های مختلف سال تصحیح می کند. برخی دیگر از ساعت های آفتابی پیچیده نیز با خمیده کردن خط ساعت ها روی صفحهٔ خود یا با روش های دیگر مستقیماً ساعت درست را نشان می دهند.

انواع جدیدتر ساعت:

با پیشرفت علم و دانش بشری، به تدریج ساعت های دقیق تر مکانیکی، وزنه ای، فنردار، برقی، باطری دار و کامپیوتری جای ساعت های آبی، آفتابی و ماسه ای را گرفتند. مخصوصا از زمان استفاده انسان از فنر جهت راه انداختن چرخ های دندانه دار، که به ساعت شمار و دقیقه و حتی ثانیه شمار متصل هستند، سنجش دقیق زمان برای همه به طور ساده امکان پذیر گردید. در اوایل قرن شانزدهم اولین ساعت مچی آهنی، که نسبتا زمخت بوده، توسط یک نفر آلمانی ساخته شد. بعدها در اواخر قرن هجدهم با استفاده از فنر و چرخ دنده های بسیارکوچک، امکان ساختن ساعت های مچی ظریف به وجود آمد، به طوری که اولین ساعت های مچی شبیه ساعت های امروزی، در کشور سوئیس «از سال های 1790 به بعد» ساخته شد.

بین سال های 1865 تا 1868 بزرگ ترین، حجیم ترین و جسیم ترین ساعت دیواری جهان، در کلیسای سن پیر در فرانسه نصب گردید. ارتفاع ساعت 1/12 متر عرض آن 09/6 متر و ضخامتش 7/2 متر بوده که از 90000 قطعه تشکیل شده است. در مقابل بزرگ ترین ساعت، ظریف ترین ساعت دنیا فقط 98/0 میلی متر قطر دارد.

ساعت هایی با تکنولوژی های جدید:

تکنولوژی امروزی، انسان را قادر ساخته ساعت های بسیار ظریف و دقیق مکانیکی، تمام الکترونیکی، کامپیوتری و حتی اتمی بسازد.

ساعت با فرم نوین 24 ساعتی حداقل از قرن پانزدهم مورد استفاده بوده است؛ حدود شش قرن قبل از میلاد، بابلی ها «در عصر امپراطوری دوم» چند مورد ابداعی از خود به جای گذاشته اند که امروزه نیز مورد استفاده کلیه کشور هاست. مرسوم داشتن هفت روز هفته و تعیین عدد پایه 60 برای ساعت، از یادگارهای بابلی ها بشمار می رود. بابلی ها عقیده داشتند چون عدد 60 به اعداد 1، 2، 3، 5، 6، 10، 15، 20، 30 قابل تقسیم است. لذا، این عدد را پایه در نظر گرفته و مبنای تقسیم بندی ساعت قرار دادند. همچنین تقسیم بندی دایره به 360 درجه «مضربی از 60» از کارهای بابلی ها می باشد.

گردآوری: مجله اینترنتی هفته فارسی

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و پنجم اسفند 1389ساعت 13:44  توسط سید مجید ابراهیمی  | 

مشهورترین ساعت جهان بیگ بن است با قدمتی 150 ساله که در زمان خود با دقت یک ثانیه در شبانه روز اوج دقت مهندسی و کاری غرور آفرین برای سازنده آن بود که به آن دست یافت . قطر این ساعت 7 متر و وزن عقربه های آن به 400 کیلوگرم میرسد. حدود 10سال پس از ساخت بیگ بن ، ساعت ترکیبی بزرگی به عرض 6 وطول 12 متر در کلیسایی در فرانسه ساخته شد که به عنوان حجیمترین وسنگین ترین ساعت دیواری جهان شهرت یافت . در سال 1904 میلادی ساعتی بسیار بزرگ با قطر 30 متر در یکی از نمایشگاههای کشاورزی امریکا ساخته شد. این ساعت به علت سنگین بودن عقربه هایش فقط قادر به کار کردن از ساعت 8 صبح تا 8 شب به مدت 12 ساعت بود. نیرو محرکه این ساعت بادی است و به علت مشکلات راهبری و عدم دقت کافی آن هیچگاه به بهره برداری کامل نرسید و فقط به عنوان یک ساعت بزرگ نمایشی شهرت یافت. بعد از چندی کمپانی کلگیت ساعت بزرگی را در ایالت نیوجرسی آمریکا با قطری حدود 10/5 متر را نصب کرد که این ساعت هم به علت عدم دقت کافی هیچگاه به عنوان  یک ساعت بزرگ جهانی مطرح نشد .

با گذری کوتاه از تاریخچه ساعتهای بزرگ چیزی که به ذهن می رسد این است که تنها ابعاد یک ساعت مورد توجه نبوده بلکه مهمتر از آن دقت و پایداری یک ساعت به همراه ابعاد آن است که یک ساعت را در ذهن جهانیان ماندگار و تاریخی میکند
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و پنجم اسفند 1389ساعت 13:42  توسط سید مجید ابراهیمی  | 

دترمينيسم تكنولوژيك معتقد است آنچه آينده ما را رقم مي زند، تحولات و رخدادهاي تكنيكي و تكنولوژيكي است. اگر چه اين ديدگاه افراطي معتقد است كه همه هستي بشري را پديدهها و ابزارهاي تكنولوژيك تعيين مي كنند، با اين حال نمي توان اين نكته را ناديده گرفت كه اين ابزارها زندگي ما را به صورت جدي تحت تأثير خود قرار داده اند. كافي است نگاهي به انواع و اقسام وسايل كه محصول تفكر تكنولوژيك هستند، بيندازيم و آنگاه دريابيم كه تا چه حد رفتارها و عملكرد ما از اين ابزارها متأثرند. از پژوهشگراني كه در باب تأثير اين ابزارها بر زندگي انساني پژوهشهايي را انجام داده اند، «لوييس مامفورد»، مورخ آمريكايي است . او در سال 1895 به دنيا آمد و تا سال 1990 كه از دنيا رفت آثار بسياري در زمينه نسبت جامعه و فناوري نگاشت. «مامفورد» فناوري را بخشي از علم تكنيك قلمداد مي كرد. علم تكنيك به نظر وي تعامل ميان محيط اجتماعي و خلاقيت تكنولوژيك بود.
او در يكي از معروفترين كتابهايش كه «تكنيك و تمدن» نام دارد، تصريح مي كند كه تمدنهايي به غير تمدن غرب به سطح بالايي از مهارت تكنيكي رسيدند، بدون آنكه از اصول و اهداف علم تكنيك متأثر باشند. تحليلهاي مامفورد در اين زمينه ها از سوي فيلسوفان تكنولوژي بسيار مورد توجه قرار مي گرفت. مي توان گفت كه مورخان و پژوهشگران اجتماعي - اقتصادي فناوري نقش بسياري در رشد فلسفه فناوري داشته اند و اگر اين پژوهشگران نبودند، فلسفه فناوري داده هاي مناسب براي تحليل جدي و فيلسوفانه را از دست مي داد. به طول مثال، «آيدي» هنگامي كه در حال خوانش مقاله معروف هايدگر «درباره فناوري» است، به سراغ تحليل مامفورد از ساعت و شيوه اختراع آن در قرون وسطي مي رود. وي نشان مي دهد چگونه ساخت ساعت زندگي انسان قرون وسطايي را متحول مي كند و نقشي انكارناپذير در پيشرفتهاي علمي دارد.
به نظر آيدي، لوئيس مامفورد در كتاب «تكنيك و تمدن» خود به اين نكته اشاره مي كند كه چگونه اختراع ساعت در تحول و تجديد سازمان زندگي قرون وسطايي نقشي تعيين كننده ايفا كرده است. به اعتقاد مامفورد، ساعت نخستين بار در ارتباط با زندگي صومعه اي و ايجاد نظمي همگاني در آن، مورد استفاده عمومي قرار گرفت. تعيين اختصاص وقت براي امور ديني و منظم كردن كار روزانه، به معياري براي زندگي اجتماعي يا اوقات فراغت تبديل شد. «هايدگر» هم در وجود و زمان به اين امر اشاره مي كند كه چگونه ساعت يك مصنوع صرف نيست، بلكه شامل طبيعت و محيط آدمي نيز مي شود. مي توان گفت، كه با اختراع ساعت، ما ديگر زمان را از طريق فناوري ادراك مي كنيم.
تا همين اواخر همه ساعتها زمان را به وسيله عقربه هاي متحرك نمايش مي دادند. اين امر هم در مورد ساعتهاي آفتابي صادق است، هم در مورد مقياس خطي نخستين ساعتهاي آبي و هم در مورد صفحه گرد و سيكلي ساعت كليساها. اين نحوه نمايش زمان، نمايشي است كه هم كانون دارد- لحظه زماني كه دقيقاً لحظه «حال» را بيان مي كند، نقطه اي است كه عقربه «ايستاده است»- و هم ميدان يا طول يا مدت زمان، كه در چارچوب آن، لحظه مكان خود را مي يابد. ميدان يا مدت زمان عبارت است از كل دامنه صفحه ساعت، چه اين صفحه خطي باشد چه دايره اي شكل. بدين ترتيب،«اكنون» مكان خود را در امتداد طول معيني از زمان مي يابد.
حال، اگر در مورد سير تكامل ساعت تأمل كنيم، مي توان تحولات متمايز زير را از يكديگر تشخيص داد. در ابتدا، حركت عقربه بسيار غير دقيق است و اساساً با واحدهاي زماني نسبتاً بزرگ ارتباط دارد. نخستين صفحه هاي دايره اي شكل فقط بر حسب ساعت نشانه گذاري شده بودند و فقط يك عقربه داشتند. اما همگام با پيشرفت در ساخت ساعتهاي مكانيكي، زمان هم به واحدهاي كوچك تر و كوچك تر تقسيم شد، عقربه ديگري اضافه شد تا دقيقه را نشان دهد و سپس عقربه سومي اضافه شد تا ثانيه را نشان دهد. زمان بيشتر و بيشتر كمي شد.اين كمي شدن زمان بتدريج زمان را به اجزاي دقيق تري تقسيم كرد و ادراك زمان داراي تمايزهاي هرچه بيشتري شد، تا آنكه حتي به خصوصيات ميكروسكوپي زمان انجاميد. علاوه بر اين، اين خصوصيات ميكروسكوپي ]يا ريز مقياس [را مي توان به عنوان واحدهايي در نظر گرفت كه نسبت به يكديگر منفصل يا گسسته هستند. به هر حال، ساعت به ما اين امكان را داد تا زمان را بالقوه به عنوان دنباله اي از لحظات گسسته از هم ادراك كنيم؛ يعني ساعت به نمايشي تبديل شد كه بعداً نحوه «علمي» تحليل زمان نام گرفت.
از نظر تاريخي، آنچه در نهايت بيشترين اهميت را پيدا كرد نقطه كانوني زمان داراي ميانجي تكنولوژيك بود. به طوري كه لحظه خصوصيات ميكروسكوپي آن برجسته و اين لحظه به وسيله اي براي تحقيق عميق تر امور تبديل مي شود و اكنون براي اندازه گيريهاي علمي معاصر، امري اساسي به شمار مي آيد. اما همزمان با اين تحول، و به نحوي تقريباً نامحسوس، ميدان زمان، كه زمينه زمان ساعتي به شمار مي آيد، ولي بنياد آن را تشكيل مي دهد، پس مي نشيند و از اهميت آن كاسته مي شود. ساعت رقمي (ساعت ديجيتالي) فقط لحظه كانوني زمان را نمايش مي دهد ميدان زمان ديگر به طور ادراكي نمايش داده نمي شود، و همگام با اين تحول، خود ادراك زمان هم تغيير مي كند. فردي كه در انتظار قطار به سر مي برد و زماني مي توانست به ساعت مچي خود نگاهي افكند و با ديدن نسبت ميان عقربه و دامنه ببيند كه هنوز ده دقيقه مانده است، اكنون فقط عددي را مي بيند و بايد بر مبناي آن دامنه را نتيجه گيرد يا آن را محاسبه كند. اين به معناي آن است كه فعاليت ذهني انسان براي بيان زمان، با پيدايش ساعت رقمي، به نحوي نامحسوس، تغيير مي كند. اگر «تفكر محاسباتي» به معناي هايدگري آن، جزء جدايي ناپذير ماهيت فناوري بشمار مي آيد، اختراع ساعت رقمي تسريع كننده همين روند بود.
ساعت، قبل از پيدايش علم نوين، جزئي از تجربه روزانه بشر قرون وسطي را تشكيل مي داد و جزء متعارفي از زندگي جهان قرون وسطايي به شمار مي آمد كه واسطه اي تكنولوژيك براي مفهوم و ادراك زمان بود. و به يك معني، خود محاسباتي كه بعدها مبناي اندازه گيري هاي «گاليله» و «كپلر» در نخستين دوره عصر علم قرار گرفت، از همين طريق امكان پذير شد. تجربه اي كه به ميانجي فضا تأمين مي شود نيز بر همين سياق تفسير مي شود. در اين مورد هم مي توان ملاحظه كرد كه همان نامتغيرهاي قبلي رخ مي دهند. از مهمترين فناوريهايي كه به علم دوره جديد امكان داد تا به علمي واقعاً تجربي يا آزمايشي تبديل شود، فناوري نور بود. عدسي، در انواع و اقسام مختلف، در قرن دهم تكامل يافت، و تا قرن سيزدهم به صورت مركب هم عرضه شد، و همزمان با نخستين مشاهدات علمي صريح، ميكروسكوپ و تلسكوپ هم اختراع گرديد. در نهايت بايد گفت، نه تنها فكر سرمنشأ فناوريهاي مختلف است بلكه خود اين فناوريها هم بر فكر اثر و نشان مي گذارند. همان طور كه تفكر ما در زمان معاصر از ابزارهاي رسانه اي بسيار تأثير مي پذيرد، كه تفكر خود ما آنها را به وجود آورده است، در چندين سده قبل هم ابزارهايي مانند ساعت، زندگي فردي و جمعي ما را تحت تأثير قرار دادند و اين در حالي است كه اين ابزارها از تبعات انديشه تكنيكي و ابزاري ما به شمار مي آيند.
پیش از اختراع ساعت مردم زمان را چگونه تشخیص می دادند؟
در زمان های قدیم مردم برای تشخیص زمان از ساعت آفتابی استفاده می کردند. ساعت آفتابی صفحه صاف وگردی است که حاشیه آن درجه بندی شده است یک عقربه فلزی به نام «شاخص» که به سمت قطب شمال تنظیم شده روی یکی از درجات می افتد. وقتی که زمین می چرخد محل سایه شاخص هم تغییر می کند و بر روی درجه دیگری قرار می گیرد و به این ترتیب می توان گفت ساعت چند است. ساعت های آفتابی برای تشخیص زمان وسایل مفیدی بودند ولی یک عیب داشتند و آن این بود که در روزهای ابری و شب ها قابل استفاده نبود زیرا دیگر آفتابی نبود که سایه بیندازد.
مردم همچنین از ساعت های شیشه ای هم استفاده می کردند. ساعت های شیشه ای شکل جالبی دارند. شن از سوراخی پایین می ریزد. این کار یک ساعت طول می کشد سپس ساعت شیشه ای را دوباره سروته می کنند. امروزه برای تعیین زمان ساعت های گوناگون دیواری و مچی داریم و استفاده از آنها راحت است ودر هر آب و هوایی هم می توانند کار کنند.
آيا مي دانستيد كه چيني ها مخترع ساعت بودند؟
در سال 1956 باستان شناسان وسيله‌اي را از زير خاك بيرون كشيدند كه گذر زمان را نشان مي داد كه حروف چيني روي آن حك شده بود. در آزمايشات اوليه اين وسيله را به قرن سوم ميلادي نسبت دادند كه هيچ شكي در آن نبود.
اما نكته‌اي كه باعث تعجب شد اين بود كه وسيله نشان دادن زمان و ساعتهاي اوليه را سوئيسي ها تنها سه قرن پيش به صورت مكانيكي اختراع كرده بودند. اما اين وسيله ثابت مي‌كرد كه چيني ها حداقل ده سال در ساخت ساعت از سوئيسي ها جلوتر بوده اند.
اما نكته عجيب‌تر اين بود كه اين وسيله از آلومينيوم ساخته شده است. در صورتي كه مي دانيم آلومينيوم به صورت آلياژ و جسم مركب وجود داشته و در قرن نوزدهم براي اولين بار و آن هم به كمك نيروي برق به صورت مستقل و مجزا به دست آمده است. حال اين سوال مطرح مي شود كه چگونه چيني ها شانزده قرن پيش تر از طرفي مكانيزم ساخت ساعت مكانيكي دست يافته بودند، و از طرف ديگر چگونه از آلومينيوم استفاده كرده اند؟
و سرانجام اينكه چگونه نيروي برق را در اختيار داشته اند كه بتوانند ساخت آلومينيوم بپردازند؟
واقعا گاهی وقتها شنیدن و خواندن برخی مطالب انسان رو به تفکر وا می دارد. خوب به هر حال این مسائلی است که برخی اوقات باعث دردسر، حیرت و سردرگمی انسان ها می شود.
انواع ساعت ابتدائی
بد نیست بدانیم که در گذشته بشر برای دانستن وقت و ایام، با توجه به تجربه و دانش زمانه، ساعت هائی را اختراع کرده و مورد استفاده قرار داده است، که مهمترین آنها عبارت می شده از:
سـاعت آبی :
در این نوع ساعت، از جریان یک نواخت آب استفاده میشده، باین ترتیب که داخل ظرف مدرج سوراخ دار را با آب پر میکردند ک آب قطره قطره از سوراخ کوچک می چکیده، و با توجه بمقدار آب خروجی، زمان تا حدودی معلوم میشده است .
ساعت آفتابی :
در ساعت خورشیدی، میله ای عمودی بر سطح افقی نصب میشده است با اندازه گیری سایه آن میله، زمان معلوم میگردیده .
ساعت شنی یا ماسه ای :
از دو حباب شیشه ای چسبیده به هم تشکیل میشده که میان آن، سوراخ باریکی برای رد شدن شن یا ماسه تعبیه میکردند، تا شنها بتدریج از حباب بالا به حباب پایین جمع شود . بعد ظرف را وارونه میکردند و همان عمل تکرار میشد . با معلوم شدن تعداد دفعات جابجا شده شن ها در حبابها، حدود تقریبی زمان مشخص میگردید .
ساعت شمعی :
در این نوع ساعت، بدنه شمع مدرج می شد و با سوختن شمع و کوتاه شدن آن زمان را محاسبه می کردند.
اشکال جدیدتر ساعت
با پیشرفت علم و دانش بشری، بتدریج ساعتهای دقیق تر مکانیکی، وزنه ای، فنردار، برقی، باطری دار و کامپیوتری جای ساعتهای آبی، آفتابی و ماسه ای را گرفتند . مخصوصا" از زمان استفاده انسان از فنر جهت راه انداختن چرخ های دندانه دار، که به ساعت شمار و دقیقه و حتی ثانیه شمار متصل هستند، سنجش دقیق زمان برای همه بطور ساده امکان پذیر گردید . در اوایل قرن شانزدهم اولین ساعت مچی آهنی، که نسبتا" زمخت بوده، توسط یکنفر آلمانی ساخته شد . بعدها اواخر قرن هجدهم با استفاده از فنر و چرخ دندانه های بسیار کوچک،امکان ساختن ساعتهای مچی ظریف بوجود آمد، بطوریکه اولین ساعتهای مچی شبیه ساعتهای امروزی، در کشور سوئیس «از سالهای 1790 به بعد» ساخته شد .
بین سالهای 1865 تا 1868 بزرگترین، حجیم ترین و جسیم ترین ساعت دیواری جهان، در کلیسای سن پیر در فرانسه نصب گردید ارتفاع ساعت 1/12 متر عرض آن 09/6 متر و ضخامتش 7/2 متر بوده که از 90000 قطعه تشکیل یافته . در مقابل بزرگترین ساعت، ظریف ترین ساعت دنیا فقط 98/0 میلی متر قطر دارد .
ساعت های نوین
تکنولوژی امروزی، انسان را قادر ساخته ساعتهای بسیار ظریف و دقیق مکانیکی و تمام الکترونیکی، کامپیوتری و حتی اتمی بسازد .
از ساعت چقدر میدانید؟
ساعتهای جدید
اوایل اختراع ساعت های کنونی هیچ کس فکرش را نمی کرد که بتوان یک ساعت را به دور مچ بست یا داخل جیب گذاشت! اما از زمان استفاده انسان از فنر جهت راه انداختن چرخ دندانه دار که به ساعت شمار و دقیقه و حتی ثانیه شمار متصل هستند، سنجش دقیق زمان برای همه امکان پذیر شد و دیگر ساعت متعلق به یک عده خاص نبود. اما در اوایل قرن 16 اولین ساعت مچی آهنی، که نسبتا زمخت بود ، توسط یک نفر آلمانی ساخته شد. بعدها اواخر قرن 18 با استفاده از فنر و چرخ دندانه های بسیار کوچک ، امکان ساختن ساعتهای مچی ظریف بوجود آمد، بطوریکه اولین ساعتهای مچی شبیه ساعتهای امروزی ، در کشور سوئیس از دهه 1790 به بعد ساخته شد.
بزرگترین ساعت دنیا
کافیست یک بار از بزرگراه مدرس تهران رد شوید آن وقت چشمتان به جمال یکی از بزرگترین ساعتهای دنیا که در تقاطع این بزرگراه با بزرگراه همت قرار دارد روشن می شود 6هزار و دویست و چهل شاخه گل و 50 میلیون تومان اعتبار در ساعت گل به کار رفته تا این سعت با استفاده از 70 تن بتن در تقلطع بزرگراه تهران به یک اثر بی مانند در این شهر تبدیل شود. بعضی ها می گویند این ساعت پس از ساعت 80/7 متری آلمان به عنوان بزرگترین ساعت جهان محسوب می شود طول عقربه های دقیقه شمار این ساعت 5/7 متر و طول عقربه ساعت شمار آن 5/5 متر است و عقربه های این ساعت 250 کیلوگرم وزن دارد. قطر ساعت گل 15 متر و 14 تن میلگرد در ساعت به کار رفته است.
ساعت صلح
اگر به ساعت فروشی های با کلاس سرزده باشید و یا تبلیغات ساعتهای معروف دنیا را دیده باشد ، حتما متوجه شده اید که اکثر آنها بر روی ساعت ده و ده دقیقه و سی و پنج ثانیه تنظیم شده اند. این کار دلیل جالب و قابل تاملی دارد در اروپا بعد از پایان جنگ جهانی دوم تصمیم گرفته شد که به یمن پایان این جنگ خانمان سوز زمان اتمام آن برای همیشه به یاد بسپارند به همین دلیل ساعت ده و ده دقیقه که زمان پایان جنگ جهانی دوم بود را بر روی ساعت های خود قرار دادند تا ساعت ده و ده دقیقه به ساعت صلح معروف شد.
گرانقیمت ترین ساعتها
گرانقیمت ترین ساعت جهان چوبارد نام دارد و ساخت سوئیس است. این ساعت از 2000 قطعه برلیان به وزن 66 قیراط الماس تشکیل یافته است . قیمت این ساعت 1 میلیون 130 هزار دلار (1 میلیارد تومان) است . همچنین دومین ساعت گرانقیمت جهان نیز ساخت سوئیس است و از 740 قطعه مجزا تشکیل یافته و بند آن از پوست سوسمار است. قیمت این ساعت یک میلیون دلار( 850 میلیون تومان) است.
قطب ساعت سازی جهان
سوئیس برای بیش از 100 سال و تا سال 1968 بر دنیای ساعت سازی تسلط داشت. این کشور 65 درصد از بازار جهانی و 80 درصد از سود این صنعت را در اختیار داشت . اما 10 سال بعد سهم این کشور از بازار سریعا به کمتر از 10 درصد تنزل کرد و سه سال بعد از آن 50 هزار از 65 هزار کارگر شاغل در صنعت ساعت سازی آن کشور اخراج شدند. فکر می کنید دلیلش چه بود؟ دلیلش کاملا ساده بود اختراع ساعتهای کوارتز ، کوارتز می تواند نیاز به باتری و انرژی مکانیکی را به حداقل برساند ، اما اینکه چرا کوارتز توانست سوئیس را از قطب بازار ساعت پایین بکشد را هم باید در خود سوئیس جستجو کرد. چرا که استفاده از کوارتز اختراع خود سوئیس ها بود اما متعصبان این کشور نخواستند تا این اختراع را وارد عرصه ساعت سازی سنتی خود کنند. در نتیجه این اختراع به خارج از این کشور و ژاپن و آمریکا رفت و تنها دلیل قیمت پایین خود تمام بازار از سوئیس گرفت.

منابع :
ساعت http://daneshnameh.roshd.ir
ساعت را چه کسی اختراع کرد؟!!... http://www.various.blogfa.com
پیش از اختراع ساعت مردم زمان را چگونه تشخیص می دادند؟ http://aftab.ir
از ساعت چقدر میدانید؟ http://jankaktos.blogfa.com
ساعت و تحول در سازمان زندگي http://noorportal.net
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و سوم اسفند 1389ساعت 10:3  توسط سید مجید ابراهیمی  | 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم اسفند 1389ساعت 13:55  توسط سید مجید ابراهیمی  | 

+ نوشته شده در  چهارشنبه هجدهم اسفند 1389ساعت 11:58  توسط سید مجید ابراهیمی  | 

+ نوشته شده در  چهارشنبه هجدهم اسفند 1389ساعت 11:45  توسط سید مجید ابراهیمی  | 

+ نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم اسفند 1389ساعت 12:33  توسط سید مجید ابراهیمی  | 

+ نوشته شده در  شنبه چهاردهم اسفند 1389ساعت 12:21  توسط سید مجید ابراهیمی  | 

قبلا یک اشاره کوچک به پاسخ این سوال کرده ام.

دلیل اهمیت خاص و خارق العاده زمان برای بشر اینست که زمان مبدل به بزرگترین واحد برای اندازه گیری روند زندگی شده است و نشانگر وجود پیشرفت و یا عدم آن در زندگی طی دوره های گوناگون زندگی فرد می باشد.

و بزرگترین چیزی که در زندگی بشر وجود دارد را نیز با آن اندازه می گیرند. یعنی طول عمر فرد را.

حال اینکه هر ثانیه که می گذرد ما به پایان زندگی نزدیک و نزدیکتر می شویم در واقع از عمر ما کاسته می شود. و این بدون در نظر گرفتن حوادثی است که احتمال وقوع ناگهانی آنها وجود دارد.

اگر دقت کنید در می یابید که همین کوتاه تر شدن طول عمر است که باعث به وجود آمدن بی شمار تکنولوژی ، تکنیک و علم شده است.

ما مثل ماهی هایی هستیم که روز به روز آب دریایمان بیشتر می خشکد و ما دست و پا زنان به دنبال راهی برای لذت بردن از تمام وقتمان هستیم.

سید مجید ابراهیمی

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوازدهم اسفند 1389ساعت 16:26  توسط سید مجید ابراهیمی  | 

 

واحدهاي زماني

در هر گام زندگي به شناسايي وقت نياز داريم. ناخدايي كه در دريا و اقيانوس كشتي را هدايت مي كند، خلباني كه هواپيمايي خود را در فضا به جلو مي راند، اخترشناسي كه مسير جسم هاي آسماني را پي گيري مي‌كند و … به زمان و وقت شناسي نياز دارد.

واحد زمان چيست؟

اين پرسش در ژرفاي تاريخ بشر وجود داشت. طبيعي ترين واحد زمان «روز» بود كه فاصله زماني برآمدن (طلوع) و فرو رفتن (غروب) خورشيد را در بر مي گرفت «روز» واحدي بزرگ بود و لازم مي شد آن را بشكنند و واحدهاي كوچكتري براي زمان پيدا كنند. از جمله كلداني ها (قومي سامي در جنوب «ميان دو رود» (بين النهرين) كه در پايان سده هفتم پيش از ميلاد شكل گرفت و حكومت جديد «ميان دورود» را تشكيل داد).

روز را به دوازده ساعت هر ساعت را به شصت دقيقه و هر دقيقه را به شصت ثانيه تقسيم كردند. امروز زمان را با شبانه روز، ساعت، دقيقه و ثانيه اندازه مي گيرند.

وسيله اي را كه با آن زمان را اندازه مي گيرند، ساعت نام دارد. تاريخ پيدايش ساعت، جالب و آموزنده است. كشف ساعت به ژرفاي تاريخ بر مي گردد. كلداني ها، مصري ها، هندي ها، چيني ها، ايراني ها و … در آغاز از ساعت هاي آفتابي و آبي استفاده مي‌كردند. بسياري از ملت ها ساعت شني داشتند كه هم اكنون بويژه در پزشكي استفاده مي شود.

در نتيجه كار دانشمندان و صنعتگران، ساعت مكانيكي ساخته شد. نشانه هايي در دست است كه يكي از پسران «موساشاكر» به نام احمد كه كه در علم حبل (مكانيك) دست داشت و خراساني بود، نخستين ساعت مكانيكي را ساخت (در سده سوم هجري)

در سده سيزدهم ساعت چرخدار ساخته شده و در سده هفدهم گاليله (1564 ـ 1642) و هيوگنس (1629-1695) بدون آگاهي از كار هم ساعت آونگ دار را ساختند كه جنبه علمي داشت. در سال 1767 ميلادي « ايوان پتروويچ كولي بين» (1735 ـ 1818 ) ساعت مكانيكي بكر و ويژه اي ساخت كه به شكل و اندازه يك تخم غاز بود.

«تونتن ايوانوويچ و لوسكو (1729 ـ 1806) با كار سخت چهارساله، ساعتي ساخت كه دقيقه، ساعت، ماه، جهت خورشيد و برخي ستارگان ديگر را نشان مي داد

منبع: سایت آموزش و پرورش استان خراسان رضوی

http://www.khedu.ir/article/viewarticle.asp?ActiveStateCode=84&id=346&Catname

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوازدهم اسفند 1389ساعت 16:0  توسط سید مجید ابراهیمی  | 

آیا می توانید زمان را نگه دارید؟

چرا این کابوس زمان رهایمان نمی کند؟ چرا ساعت ها دقیقه ها و ثانیه ها مهم هستند؟

چرا زندگی را با زمان اندازه می گیریم؟

زمان از کجا آمد.

خوب فکر کنید...

+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم اسفند 1389ساعت 12:24  توسط سید مجید ابراهیمی  | 

+ نوشته شده در  سه شنبه دهم اسفند 1389ساعت 14:23  توسط سید مجید ابراهیمی  | 

با یک سوال شروع می کنم

اگر قصد خرید ماشین لباسشویی داشته باشید. و دو ماشین لباسشویی کاملا شبیح به هم  را به شما پیشنهاد بدهند که در تمام موارد از ظاهر تا کارکرد ۱۰۰٪ یکسان باشند و تنها زمان شستشوی یک مدل نصف زمان شستوی مدل دیگر باشد ترجیح می دهید کدام یک را خریداری کنید؟

این سوال از تعداد زیادی از خریداران این کالا پرسیده شده است و در شرایط یکسان اکثریت ماشین لباسشویی با زمان کمتر را انتخاب کرده اند.

علت چیست؟

آیا همه ما نیاز به زمان بیشتری را برای استراحت و لذت بردن احساس نمی کنیم؟

دقیقا همین طور است ما دوست داریم از زندگی لذت ببریم اما ناخوداگاه مجبور می شویم زمان خود را برای کارهایی هزینه کنیم که لذت بخش نیستند ویا ما را خسته می کنند و اگر هم اینطور نباشد بی آنکه متوجه شویم زمان را از ما می گیرند

حتی در بعضی موارد مراحلی که باید برای به دست آوردن یک لذت طی کنیم زمان زیاد یا خسته کننده ای را از ما می گیرد. مثلا در آشپزی شما به دنبال پخت یک غذا هستید و تنها در مرحله آخر که غذا ۱۰۰٪ آماده میل کردن است و کار شما به پایان رسیده مهم است و مراحل طی شده به چشم نیامده و مهم نیستند. اما حقیقت این است که شما زمان زیادی را برای آن صرف کرده اید. که از این زمان می توانستید استفاده های بیشمار دیگری بکنید. که به مراطب لذت بخش تر و خوشایند تر از آماده سازی غذا می آیند.

اما زمانمان چگونه از دست می رود؟

زمانمان بسیار ساده از دست می رود. برای فهمیدن آن یک کار ساده انجام بدهید

یک روز از صبح تا شب به مدت ۱۲ ساعت تمام کارهایی را که انجام می دهید را با مدت زمان صرف شده برای آن کار را یادداشت کنید در پایان روز ببینید آیا همین کارها را به شیوه دیگری نیز می توانستید انجام بدهید که زمان کمتری را نیاز داشته باشد. آن زمان را نیز محاسبه کنید یا در آینده ثبت نمائید و بعد مجموع هر دو شیوه را از هم کم کنید تا متوجه شوید  زمانتان چگونه از دست می رود.

در آینده مبحث علمی تری را در این باره بیان می کنیم.

سید مجید ابراهیمی

+ نوشته شده در  دوشنبه نهم اسفند 1389ساعت 15:34  توسط سید مجید ابراهیمی  | 

+ نوشته شده در  دوشنبه نهم اسفند 1389ساعت 14:29  توسط سید مجید ابراهیمی  | 

+ نوشته شده در  دوشنبه نهم اسفند 1389ساعت 11:21  توسط سید مجید ابراهیمی  | 

چرا زمان اهمیت پیدا می کند؟

مفهوم تجارت زمان چیست؟

چرا به دنبال زمان بیشتری می گردیم؟

کالاها و خدمات های مبتنی بر زمان کدام ها هستند؟

کالاها و خدمات های مبتنی بر زمان چه کمکی به ما میکنند؟

در آینده درباره این موضوعات صحبت خواهیم کرد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه پنجم اسفند 1389ساعت 15:7  توسط سید مجید ابراهیمی  | 

+ نوشته شده در  پنجشنبه پنجم اسفند 1389ساعت 14:36  توسط سید مجید ابراهیمی  | 

 

مسابقه

            جایزه بگیرید

                              مسابقه

 

کدام یک از فناوریهای جدید ارباب تجارت زمان خواهد بود؟

به این مفهوم که چه تکنولوژی ای می تواند حجم زیادی از پرتی وقت یک فرد را از بین ببرد و زمان  بیشتری برای استراحت و زندگی عادی به او بدهد.

مثال:

فراورده هایی از تکنولوژی نانو به نام فیلترهای گند زدا باعث ماندگاری بیشتر مواد غذایی در یخچال می شوند و نیاز به خریدهای مکرر در طول ماه را به صورت قابل توجهی کم می کنند.

که در واقع زمان تلف شده ما را در ترافیک و فروشگاه و جاههای دیگر کم می کند.

دیدگاه خود را بیان کنید و جایزه بگیرید.

مهلت تا ۱۵/۱۲/۸۹

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم اسفند 1389ساعت 12:36  توسط سید مجید ابراهیمی  | 

ویژگی زمان در تجارت بسیار منحصر به فرد است. و غیر قابل قیاص با سایر ویژگیها در کالاها و خدمات های گوناگون
+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم اسفند 1389ساعت 11:21  توسط سید مجید ابراهیمی  | 

اعلاحضرتا: مدونی مو هرچه می کشوم از دست همی زمان گور به گور شدیه

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم اسفند 1389ساعت 10:5  توسط سید مجید ابراهیمی  | 

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم اسفند 1389ساعت 9:59  توسط سید مجید ابراهیمی  | 

کلیدهای مدیریت زمان

بسیاری از ما بندرت دست از کار می کشیم و فکر می کنیم مشغول انجام چه کار بزرگی هستیم و مهمتر از همه ،باید بپرسیم چرا به آن اولویت بخشیده ایم که در درجه اول داریم آنرا انجام می دهیم.به تدریج تقییراتی در چگونگی استفاده از وقت خود ایجاد کنید و بدین وسیله تضمین کنید که توجه خود را بر کارهای مهم متمرکز کنید.

کارایی یا تأثیر

مسئله که در مدیریت زمان مهم است ،درک تفاوت بین کارایی و تأثیر است.کارایی:انجام دادن درست کارهاست،تبعیت از قوانین،روندها و نظام هایی است که مناسب هستند.تأثیر:انجام دادن درست کارهاست،توجه به آن مسائلی که باید در موقعیت بخصوصی انجام شوند تا نتایج مثبتی به بار آورند.ما غالبا وقت زیادی صرف می کنیم تا کار آمد باشیم به جای اینکه بر موثر بودن متمرکز شویم.

آگاه بودن از شغلتان

اگر شما در سمتی مشغول به کار کنند،ممکن است برای توضیح آنچه که باید انجام دهید شرح وظایفی داشته باشید،اما آنچه واقعا ما انجام می دهیم بعضی وقت ها هیچ شباهتی به شرح وظایف مکتوبمان ندارد .ایده شرح وظایف ،روش عملی است که بر رسیدن به نتایج مثبت  تمرکز دارد.شرح وظایف را می توان با مطرح کردن سوالاتی همچون:”هدف از کار من چیست؟من باید به چه نتیجه برسم؟” تعیین کرد باید سعی کنید این توضیح را به یک تک جمله منحصر کنید.

چگونه باید وقت خود را بگذرانیم؟

ما به عنوان یک انسان ترجیح می دهیم کارهای را انجام دهیم که دلخواه مان است و نه اجباری.ما گاه خودمان را درگیر کارهای بی اهمیت می کنیم و آنگاه به توجیح خود مشغول می شویم،در حالی که کارهای اساسی تر را معوق می گذاریم.به این حالت وقت کشی می گویند که یکی از بزگترین موانع ایجاد تغییر در روش گذران عمرمان است.

اکثر ما عادت داریم کارهای را به تعویق بیندازیم ،در حالی که بعضی وقت ها می ارزد که بعضی از کارها را به تعویق بیندازید و انتخاب را بررسی کنید ،شما واقف هستید که دیر یا زود مجبورید آن کار را انجام دهید ،شگفت انگیز است چقدر وقت و انرژی و خلقیت و تفکر صرف به تعویق انداختن آنها میکنید ،اگر این انرژی صرف تحقق آنها شود و نه اجتناب از آنها فکر کنید چقدر زندگی تان آسان تر می شود.

اول چه کارهایی را انجام دهیم؟

بسیاری از ما کارهای بسیاری زیادی داریم که انجام می دهیم .در آنصورت چگونه تصمیم می گیرید چه کار کنید و به چه ترتیبی؟یک راه برای جواب این سؤال روش ۲۰/۸۰ می باشد .ای روش بیان می دارد که که تعداد نسبتا اندکی از علل به درصد بزرگی از معلول ها منجر می شوند.به عبارت دیگر بعضی از کارها سود آور تر از بقیه هستند.راز این امر در این است که بدانیم آن کارها کدامند تا روی آنها تمرکز کنیم.

چطور خودتان را منظم کنید؟

مشغول انجام هر کاری که هستید ،تخمین اینکه چقدر زمان می برد،دشوارترین مهارت است که باید یاد بگیرید.هرگز مدت زمان انجام کارها را کم تخمین نزنید .سعی کنید قدری زمان احتیاطی را اضافه کنید.

هر روز روش کار کردن خاصی دارد ،آنچه که برای بعضی از روز ها موثر است ،برای بقیه موثر نیست.هر روز تلاش های خود را صرف کارهای کلیدی کنید، به بازدهی کار فکر کنید نه به فوریت آن.

دفتر کار بدون استفاده از کاغذ

مهندسی محیط کار ،بررسی رابطه بین کارگران و محیط آنهاست.مقدار زیادی تفکر صرف طراحی نقشه اولیه محل کار می شود تا افراد بتواند راحت ،سالم،خلاق و سودمند باشند.

درحالی که بسیاری از افراد خوشحال هستند از اینکه در دفتر کار درهم ورهم  کار میکنند غافل اند از اینکه مغز می تواند در یک زمان آگاهانه فقط روی بخشی از اطلاعات تمرکز کند.هرچه خرت و پرت بیشتری  داشته باشید،بیشتر وسوسه خواهید شد که آنها را بردارید و نگاه کنید و احتملاً حواستان از کاری که باید انجام دهید منحرف می شود.براورد شده است افرادی که میز کار درهم  دارند ممکن است هر روز تا ۴۵ دقیقه وقتشان را صرف پیدا کردن کاغذ و اسناد گم شده کنند.روش ؟ روش خوبی برای مدیریت کاغذ ها می باشد:آنرا به کس دیگری بدهید/آنرا به کار گیرید/آنرا دور بیندازید /آنرا ارسال کنید.این روش از ایده ای که میگوید فقط یکبار به کاغذ دست بزنید  گرفته شده است.

کنترل ارتباط

ارتباط رگ حیاطی هر سازمان است،بدون آن ما نمی توانیم زندگی کنیم.تحقیقات نشان می دهد ما هشتاد درصد از روز خود را صرف برقراری ارتباط  می کنیم،حدود نیمی از این وقت صرف گوش کردن می شود.در اینجا پیام اینست که گوش کردن اولین مهارتی است که ما از دوران کودکی یاد می گیریم،مهارتی که بیشتر از همه کاربرد دارد.فراموش نکنیم ،تفاوت عمده بین  بین شنیدن و گوش دادن وجود دارد.اکثر مردم می شنوند،تعداد کمی واقعا گوش می دهند.اشتباهات متداول شامل موارد زیر می باشد:سرعت تفکر مغز بیش از سرعت صحبت کردن افراد است،بدین معنی که ما مقدار زیادی از وقت آزاد خود را صرف انتقاد از آنچه که گفته شده و برنامه ریزی برای پاسخ گویی آن می کنیم./بخواهید حرف بزنید و از این رو حرف دیگران را قطع می کنید /آنچه را که می خواهید بشنوید  نه پیام مورد انتظار را/…

چطوری گوش دهیم؟قبول کنید که کار سخت مهارتی است که اکثر ما برای آن آموزش ندیده ایم.سعی کنید:به یاد داشته باشید شما باید درگیر صحبت های فرد مقابل باشید./یاداشت های بردارید/برنامه ریزی کنید که آنچه را که شنیده اید به دیگری منتقل کنید./حضور ذهن داشته باشید/از موجبات حواس پرتی اجتناب کنید/آگاه باشید که کی ذهن شما مونهرف می شود.گوش دادن یک مهارت و هدیه است آنرا سخاوتمندانه ببخشید.مطرح کردن سؤالات (به عنوان روشی برای سنجش درک خود) راهی است برای نشان دادن این که شما دارید گوش می دهید .با مطرح کردن سوالات ماهرانه به منظور کسب اطلاعات مورد نیاز خود در وقت صرفه جویی کنید.

تلفن و راه های برخورد با آن!

تلفن بر زندگی ما مسلط شده است چرا که مردم فکر می کنند باید ۲۴ ساعته در دسترس باشند.اولین کاری که باید بکنید این است که باید فقط از تلفن زمانی استفاده کنید که ضروری است.همچنین فراموش نکنید که هنگام استفاده از تلفن برای تجارت ،مردم،برداشتی از شرکت شما و سازمانتان می کنند و اینکه چطور تجارت شما اداره می شود .کسب خواهند کرد.هنگام بحث آرام از تلفن اجتناب کنید.از پست صوتی و ایمیل سود جویید تا شما را در مدیریت زمان یاری دهد ولی بیش از آن استفاده نکنید چون افراد ترجیح میدهند با فرد صحبت کنند تا دستگاه.برنامه ای برای رسیدگی به ایمیل های خود تنظیم کنید مثلاً اوقات ثابتی از روز را تعیین کنید.این امر زمان پاسخ دهی مناسبی را برای شما تضمین می کند و در جلوگیری از جمع شدن پیام ها در جعبه پستی شما موثر است./موضوع  های ایمل ها را سریعا مرور کنید و بلافاصله تصمیم بگیرید کدام ها را حذف کنید.فقط ایمیل های طولانی را چاپ کنید و بقیه را از روی مانیتور بخوانید

+ نوشته شده در  سه شنبه سوم اسفند 1389ساعت 14:17  توسط سید مجید ابراهیمی  | 

+ نوشته شده در  یکشنبه یکم اسفند 1389ساعت 19:36  توسط سید مجید ابراهیمی  | 

انسان به طور طبيعي داراي ريتم بيولوژيك دروني است. اين ريتم را به طور دوره‌اي پديده‌هايي چون رفتار، عملكرد، شناخت و احساسات كنترل مي‌كند. تغييرات شبانه روزي كه در نور خورشيد پديد مي‌آيند، سيستم ديگري را در بدن فعال مي‌كنند كه سبب ايجاد ريتم شبانه‌روزي در فيزيولوژي بدن انسان مي‌گردد. ريتم بيولوژيك به طور اندروژن فعال است، در حالي كه ريتم سیرکادیئن (Circadian rhythm) يا  ریتم شبانه‌روزي تحت تأثير تغييرات نوري حاصل شده و ساعت بيولوژيك( Biological clock ) واقع در هيپوتالاموس را تنظيم مي‌كنند. در شرايط سلامت انسان ريتم‌هاي بيولوژيك با ريتم شبانه‌روزي تطابق دارد و در صورتي كه رفتار انسان از جمله خوابيدن، كار كردن، تغذيه و... متناسب با ريتم سيركاديئن نباشد فعاليت‌هاي فيزيولوژيك بدن از جمله ترشحات هورموني مختل شده و نتايج متفاوتي را پديد خواهد آورد. كار كردن به صورت شيفتي و خصوصاً در شيفت شب سبب ايجاد برخي اختلالات، به صورت اوليه همچون اختلالات گوارشي، حوادث كارديواسكولار و... مي‌شود و در موارد زيادي چون صرع، ديابت، اختلالات رواني سبب تشديد علائم بيماري مي‌شود.

چـرخـه خـواب و بـيــداري، فـعاليت و اسـتـراحت، حرارت بدن، بـرونـده قـلـب، مـصـرف اكسيژن و مـيـزان ترشح غدد درون ريز توسط همين ساعت بيولوژيك بدن تنظيم مي گـردنـد. سـاعــت بيولوژيك مختص انسانها نبـوده و تـمـام مـوجـودات زنـده از بــاكتري ها گرفته تا خود انـسـانها واجد چنين ساعتي ميباشند.

در تنظيم ساعت بيولوژيك بدن 3 عضو با يكديگر همكاري ميكنند:
1- گيرنده هاي نور واقع در چشمها (photoreceptors )

2- بخشي از هيپوتالاموس بنام  (suprachiasmatic nucleus (SCN   
3- غده صنوبري

مکانیسم تنظیم ساعت بیولوژیکی

 هنگامي كه نور طبیعی (نورخورشید) به چشمها ميرسد گيرنده هاي نور آن را به هيپوتالاموس مغز مخابره ميكنند. سپس هيپوتالومس به غده صنوبري كه چشم سوم نيز ناميده ميشود، فرمان ميدهد كه ملاتونين ترشح كند. در واقع توليد ملاتونين نسبت به دو عامل نور و حرارت حساس ميباشد. هنگامي كه نور و حرارت كاهش مي يابد ما احساس خواب آلودگي خواهيم كرد چرا كه توليد ملاتونين افزايش مي يابد. ملاتونين در غياب نور و در شب توليد ميگردد بطوري كه ميزان ملاتونين در شب 10 برابر ميزان آن در روز ميباشد. ميزان ترشح و توليد ملاتونين در افراد مسن كاهش مي يابد. از اين رو آنها صبح ها زودتر از خواب برميخيزند. بر هم خوردن تنظيم ساعت دروني و ناهمخواني آن با محيط پيرامون و شبكه اجتماعي منجر به بروز بي خوابي مزمن، هواپيمازدگي و اختلال خواب درشاغليني كه در دو شيفت كار ميكنند، ميگردد.

مي توان با اندازه گيري دماي بدن و سطح هوشياري خود در طي شبانه ريز پي ببريد كه آيا جزو دسته سحر خيزها ميباشيد و يا شب زنده داران. درجه حرارت بدن افراد سحر خيز معمولا در پيش از ساعت 8 بعد از ظهر كاهش مي يابد. اين افراد از لحاظ آناتومي انعطاف ناپذير بوده و اوج حرارت بدن و سطح هوشياري آنان در اوايل بعد از ظهر مي باشد. اما افراد شب زنده دار انطباق پذيري بيشتري دارند. در افراد سحر خيز ملاتونين كمتري ترشح ميگردد بنابراين بيشتر در معرض اختلالات خواب قرار دارند.

بدن  تحت کنترل پنج ریتم تنظیمی می باشد که عبارتند از:

1-   ریتم اولترادیئن (Ultradian) {کمتر از 24 ساعت}

2-   ریتم سیرکادیئن(Circadian) {تقریباً 24 ساعت}

3-   ریتم سیرکازپتیئن (Circaseptian) {هفت روز}

4-   ریتم سیرکاتریجینتان (Circatrigintan) {یک ماهه}

5-   ریتم سیرکا آنوال(Circa-annual) {یک ساله}

مشخصات هر یک از ریتم های فوق به شرح زیر می باشند:

ریتم اولترادیئن (Ultradian)

ضربان قلب (هر ثانيه يك بار) - تنفس (هر 6-4 ثانيه) - امواج مغزي(كسري از ثانيه) - چرخه هاي 90 دقيقه اي شامل: گرسنگي-چرخه هاي ادراري و خواب آلودگي. هر سيكل خواب مركب از 6-5 چرخه Ultradian ميباشد كه هر كدام از آنها 60 تا 90 دقيقه بطول مي انجامد. نخستين مرحله از اين چرخه ها REM (حركات سريع چشمها و رويا بيني) ميباشد كه 5 تا 15 دقيقه بطول مي انجامد. سپس مراحل بعدي يكي پس از ديگري ادامه يافته تا به مرحله چهارم ميرسند. سپس 10 تا 15 دقيقه چرخه متوقف گشته و مجددا چرخه بعدي آغاز ميگردد. (طبيعت كاري كرده كه چنانچه ما به اندازه كافي رويا نبينيم سرانجام به يك بيمار رواني و روانپريش تبديل ميگرديم.

 ریتم سیرکادیئن(Circadian)

متداولترين ريتم ميباشد. درجه حرارت بدن، فشار خون، تقسيم سلولي، خواب و بيداري، استراحت و فعاليت ما همگي از يك الگوي تكراري روزانه تبعيت ميكنند بدون آنكه ما متوجه آن گرديم. سيكل شبانه روزي ما اندكي طولاني تر از 24 ساعت معمول ميباشد و از 25 ساعت در افراد 20 ساله تا 24 ساعت و 30 دقيقه در افراد بالاي 60 سال متغير ميباشد. برخي كارشناسان نيز معتقدند كه مدت اين سيكل در تمام سنين يكسان بوده و 24 ساعت و 11 دقيقه ميباشد.

 ریتم سیرکازِپتیئن (Circaseptian)

مجددا ضربان قلب-فشار خون-دماي بدن و سطح هورمونها را شامل ميگردد. حتي ميزان پس زدگي عضو پيوندي توسط بدن هر هفت روز يك بار افزايش مي يابد.

 ریتم سیرکاتریجینتان (Circatrigintan)

سيكل قاعدگي را شامل ميگردد. يك چرخه قاعدگي بطور متوسط 29 روز بطول مي انجامد. كه با سيكل قمري هماهنگ است. جالب است بدانيد زناني كه در يك اتاق بسر ميبرند بمرور زمان در يك روز و همزمان با يكديگر قاعده خواهند شد.

 ریتم سیرکا آنوال(Circa-annual )

بطور مثال موارد افسردگي در فصل زمستان به اوج خود ميرسد-كودكان در تابستان سريعتر رشد ميكنند. موارد خودكشي در ارديبهشت ماه و تصادفات رانندگي در اواخر تابستان به اوج خود ميرسند.

 

منابع:

1-  جزوات کلاسی

2- The Cambridge Dictionary of Human Biology and Evolution  

3- Human physiology © Copyright 2006–2007, Wikibooks contributors; 

4-Vander et al.: Human Physiology: The Mechanism of Body Function, Eighth Edition

 

+ نوشته شده در  یکشنبه یکم اسفند 1389ساعت 19:20  توسط سید مجید ابراهیمی  | 

+ نوشته شده در  یکشنبه یکم اسفند 1389ساعت 17:2  توسط سید مجید ابراهیمی  | 

اگر بخواهیم به یک مشکل مشترک در تمامی تجارت ها اشاره کنیم باید مساله ی مدیریت زمان به عنوان نخستین گزینه، موردتوجه قرارگیرد به زبان دیگر زمان در عین آن که می تواند بهترین یاور ما در تجارت باشد، به همان نسبت می تواند بزرگ ترین دشمن نیز محسوب گردد

اگر بخواهیم به یک مشکل مشترک در تمامی تجارت ها اشاره کنیم باید مساله ی مدیریت زمان به عنوان نخستین گزینه، موردتوجه قرارگیرد به زبان دیگر زمان در عین آن که می تواند بهترین یاور ما در تجارت باشد، به همان نسبت می تواند بزرگ ترین دشمن نیز محسوب گردد. وجود مدیریت زمان محور اساسی یک روز کاری است. درحالی که عملیات های بزرگ منابع مختلف، اعم از انسانی و غیره را در اختیار دارند، ما می توانیم متدهای مختلفی را برای شروع یک کار برنامه ریزی کنیم، ولی در یک تجارت کوچک که ما دارای منابع و کارکنان اندک می باشیم راهی جز این وجودندارد که افراد با بالابردن تمرکز خود به اداره ی کلیه امور از کارهای روزمره تا استراتژیک و مهم بپردازند. در این جا از شما دعوت می کنم تا به جای خواندن یک کتاب جدید برای رفع مشکلات زمان به ده نکته اساسی در مدیریت زمان توجه فرمایید:

۱) یک فهرست قانون مند و واضح از کارهای روزمره تنظیم نمایید. شما می توانید در اولین ساعات روز، یا شب قبل، یک لیست از کارهایی که درطول یک روز مایل به انجامش هستید تهیه نمایید و بر اساس یک سیستم مثلا الفبایی کارها را اولویت بندی کنید. مثلا شما می توانید حرف لاتین A را برای کارهای با اولویت بالا، و حرفB را برای کارهای روزمره، و حرف C را برای اموری که برای انجام آن ها نیازمند اتمام کارهای A و B می باشید انتخاب کنید. یعنی به زبان دیگر کارهایی که فورا باید به آن ها رسیدگی شود تحت عنوان A و کارهایی که کارهای ضروری بوده ولی انجام سریع آن ها لازم نیست، تحت عنوان کارهای B یادداشت شوند، و کارهای C برای کارهای با اولویت کم تر که لازم است بعد از اتمام کارهای ردیف A و B انجام شود در نظر بگیرید.

۲) به اولویت های A، B و C در انجام کارها توجه نمایید. توجه به این نکته ضروری است که نه تنها تنظیم کارها بر اساس اولویت های A و B و C لازم است بلکه عمل به وضعیت اولویت ها نیز مساله دیگری است که باید به آن توجه وافر داشت. عمل به این نکته باعث می گردد که شما در برنامه ریزی زمانی خود بیش تر به حقایق نزدیک باشید.

۳) هم گروه سازی فعالیت ها. با استفاده از این روش شما قادر خواهیدبود که با توجه به فعالیت های طبقه A ، B و یا C فعالیت های هم گون را با یکدیگر هم گروه نموده ودر یک زمان خاص به انجام آن ها بپردازید. مثلا شما می توانید فعالیت های تلفنی خود را اعم از این که مربوط به طبقه A یا B باشد، در یک ساعت مشخص انجام دهید تا لازم نباشد که از یک نوع فعالیت به فعالیت دیگر پریده و سپس به فعالیتی از نوع دیگر بازگردید، و همان طورکه گفته شد شما می توانید مثلا فعالیت های تلفنی را در یک ساعت خاص، جلسات را در ساعاتی دیگر، و قرارهای ملاقات برون سازمانی را در ساعاتی دیگر انجام دهید

۴) درصورتی که بچه دار هستید بچه ها را جزیی از فعالیت های روزمره و تجارت خود در نظر بگیرید. به جای آن که به بچه ها به عنوان بمب هایی نگاه کنید که هرلحظه قادر به قطع کردن رشته ی کاری شما می باشند به شما توصیه می کنیم که برنامه های کاری خود را با درنظر گرفتن وجود آن ها نیز ادامه دهید. اگرچه بر اساس تجربه می دانم که این کار، کار آسانی نیست اما شما می توانید تجارت و بچه های خود را در آن واحد در یک روز سازمان دهی نمایید

۵) بهره گیری از امتیازات تکنولوژی. تکنولوژی نوین، امروزه دارای قابلیت های بسیار زیادی می باشد که می تواند در برنامه ریزی زمان و استفاده بهینه از زمان به شما یاری رساند. از این قبیل می توان به یادآوری کننده های دیجیتالی و یا تایمرها نیز اشاره نمود. در رابطه با تایمرها مثلا شما می توانید آن ها را براساس دوره های ۱۵ دقیقه ای تقسیم نموده، تا هر ۱۵ دقیقه یک بار با چند سیگنال، گذشتن ۱۵ دقیقه از زمان را به شما اطلاع دهند و بهاین ترتیب شما بهتر به گذشت زمان توجه می کنید

۶) براساس توانایی های خود عمل نمایید. آیا شما یک فرد سحرخیز هستید؟ اگر این چنین است سعی نمایید تا فعالیت های خلاق خود را مثل نوشتن بروشور یا برنامه ریزی های تجاری، صبح ها انجام دهید و سعی نمایید کارهایی را که نیاز کم تری به فکرکردن دارند را در زمان هایی که احساس خستگی بیش تری می نمایید انجام دهید. کارهایی همچون خواندن نامه های کارکنان و ارتباط صمیمی با زیردستان

۷) از شکاف های زمانی استفاده ی بهینه نمایید. بسیار پیش می آید که شما قبل از شروع یک ملاقات و یا انجام کاری ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان اضافی بیاورید شما در این زمان می توانید مثلا یک نامه تشکرآمیز به یکی از مشتریان خود بدهید که جزء لیست فعالیت های C شما بوده. شاید انجام این کار به نظر بی اهمیت جلوه نماید ولی دانستن این نکته ضروری است که حداقل یک کار از لیست شما بدین روش پاک شده است.

۸) از گوشه گیر بودن خجالت نکشید. تماس های تلفنی غیرضروری و غیرمنتظره و هم چنین ملاقات کنندگانی که قبلا وقت نگرفته اند، می توانند بهترین برنامه ریزی ها را نیز خراب کنند. پس اگر شما لازم می دانید که یک یا دو ساعت در روز را به کارهایی که به تمرکز بالا نیازدارند اختصاص بدهید، می توانید سیستم پاسخ گوی خودکار تلفن را فعال نموده و از پذیرش ملاقات کنندگان امتناع ورزید. زیرا همیشه وقت برای صحبت کردن و بودن در چنین ملاقات هایی هست

۹) حتما از تنفس هایی به منظور Relaxation و شل سازی عضلات استفاده نمایید. از آن جایی که هر انسانی دارای نیازمندی هایمختلفی است و هیچ کس عملا نمی تواند مانند یک ماشین کارکند، پس بهتر است به جای کارکردن از سپیده دم تا غروب، یک سری تنفس های یک ساعته یا نیم ساعته در کار خود برنامه ریزی نماید تا باعث شود بتواند کار خود را با انرژی بیش تر و سرحال تر ادامه دهد

۱۰) چگونه می توان از صحت برنامه ریزی زمانی خود مطلع شد؟ بعد از این که شما برنامه ریزی زمانی خود را انجام دادید، می توانید به سادگی متوجه شوید که آیا یک برنامه ریزی زمانی مناسب داشته اید یا خیر؟ و راه تشخیص آن به سادگی این می باشد که آیا در پایان روز وقت کافی برای استراحت و تفریح دارید یا خیر؟ اگر جواب شما مثبت است پس برنامه ریزی زمانی شما بسیار خوب بوده است و اگر نه، سعی نمایید تا کارها را طوری تنظیم نمایید که از یکدیگر فاصله زمانی کم تری داشته و زودتر پایان پذیرد.

مرکز توسعه و تبادل دانش فناوری اطلاعات
+ نوشته شده در  یکشنبه یکم اسفند 1389ساعت 16:37  توسط سید مجید ابراهیمی  |